Zalicza się je do najbardziej popularnych suplementów diety. Zawierają w sobie dużo cukru, tauryny oraz kofeiny. Sięgają po nie ci, którzy intensywnie ćwiczą. Przeznaczone są również dla osób wykonujących wzmożony wysiłek intelektualny. Napoje energetyczne: stymulują i pobudzają.
Stosowanie napoi energetycznych wydaje się niezbędne w trakcie intensywnego treningu, sesji czy długotrwałego prowadzenia samochodu. Nie są one jednak obojętne dla naszego organizmu. Nie mogą po nie sięgać osoby, które nie ukończyły jeszcze szesnastego roku życia. Z uwagi na dużą zawartość cukru ich stosowanie jest zakazane dla tych, którzy cierpią na cukrzycę lub fenyloketonurię. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia jest łączenie napoi energetycznych z alkoholem. Taka mieszanka prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego oraz negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.
Chcąc mieć pewność, że napoje energetyczne nie będą szkodliwe należy wybierać te, które przeznaczone są dla sportowców. Obecność biostymulatorów w idealnych proporcjach minimalizuje ryzyko skutków ubocznych.