Napoje energetyczne mają na celu dostarczenie organizmowi węglowodanów w postaci płynów. Często są wzbogacane substancjami czynnymi takimi, jak: tauryna, guarana, kofeina czy karnityna. Pozostałe składniki to zwykle regulatory kwasowości czy dwutlenek węgla. Tego typu napoje za sprawą dużej ilości węglowodanów gwarantują również słuszną dawkę glukozy dla naszego organizmu. W szybkim tempie pobudzają przemiany metaboliczne, wpływają na poprawę wydolności fizycznej, a nawet sprzyjają sprawności psychicznej związanej z szybkością reakcji i koncentracją.
Napoje energetyczne nie nawadniają jednak organizmu i to odróżnia jest od napojów izotonicznych. Dlatego powinno się je spożywać raczej podczas krótkotrwałych treningów.
Nie wpływają również korzystnie na nasze zdrowie. Duże stężenie kofeiny zaburza prawidłową pracę serca oraz przepływ krwi. Kategorycznie zabrania się łączenia napojów energetycznych z kawą, ponieważ może nieść to za sobą poważne skutki zdrowotne. Ich długotrwałe stosowanie wiąże się z szeregiem obciążających nasz organizm konsekwencji. Dlatego tego typu napoje ogranicza zalecana przez producenta ilość spożycia, a osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym nie powinny ich stosować w ogóle.