Osoby prowadzące aktywny tryb życia potrzebują większych ilości energii niż te, których tryb życia można określić jako siedzący. Oprócz kalorii dostarczanych w naturalny sposób wraz z pożywieniem, poleca się stosowanie odżywek węglowodanowych, najlepiej takich, które zawierają węglowodany o różnym czasie przyswajania. Co jednak w sytuacji, gdy brakuje czasu na przygotowanie takiej odżywki? Tu z pomocą pochodzą specjalne batony energetyczne.
Ich skład różni się od składu popularnych batonów dostępnych w sklepach. Przede wszystkim zawierają mniejsze ilości niezdrowych cukrów i tłuszczów. Batony energetyczne są bogate w wartościowe węglowodany, które zapewniają dostawy energii dla organizmu przez długi czas. W składzie wielu z nich znajdują się dodatkowo białka, witaminy i mikroelementy.
W jakich sytuacjach można spożywać batony energetyczne? Sprawdzą się na przykład po zakończeniu treningu, jako sposób na uzupełnienie zużytej energii. Można spożywać je również w ciągu dnia, gdy brakuje czasu na posiłek.