Bardzo często spotykany jest pewien błąd – mianowicie, ludzie mylą napoje energetyczne z izotonicznymi. Energy drinki nie maja nic wspólnego ze zdrowym trybem życia, dbaniem o siebie oraz sportem.
Energetyki to dopalacze, które bazują na natychmiastowym efekcie – w ich składzie znajduje się kofeina oraz tauryna, pobudzające człowieka do działania i nie dopuszczające do uczucia zmęczenia.
Negatywne skutki energetyków
Energetyki, mimo iż na początku dodają nam wigoru, to jednak w następstwie doprowadzają do odwodnienia i wyczerpania. Napoje izotoniczne, wręcz przeciwnie – potrafią zwiększyć naszą wytrzymałość oraz siłę, równocześnie skutecznie gasząc pragnienie i nie odwadniając.
Kto może po to sięgać?
Napoje izotoniczne w głównej mierze przeznaczone są dla sportowców. To jednak, czy są one konieczne, jest przede wszystkim zależne od poziomu naszej aktywności fizycznej. W chwili, w której jest ona niska, nie ma nawet najmniejsze potrzeby ich wypijania.
Witaminy i minerały, obecne w izotonikach, nie znajdują się tam przypadkowo – w czasie treningu pozbywamy się bowiem znacznej ich części i powinniśmy jak najszybciej uzupełnić te niedobory.