Każdy wysiłek fizyczny wymaga dużych nakładów energii, pobudzenia, wytrzymałości oraz skupienia. Narażony na przeciążenia organizm potrzebuje dodatkowych źródeł energetycznych, dzięki którym będzie mógł funkcjonować bez zakłóceń. Naprzeciw sportowcom wychodzą w tym momencie producenci suplementów diety, które pobudzają oraz dodają energii.
Do najbardziej popularnych składników preparatów pobudzających należą obecnie kofeina, tauryna oraz guarana. Ich działanie ma na celu przede wszystkim podniesienie poziomu energii, a co za tym idzie wydłużenia oraz wzmocnienia treningu. Suplementy te pozytywnie wpływają na wydolność wysiłkową organizmu, zwiększają jego wytrzymałość oraz poprawiają koncentrację. Sprawia to, że wysiłek fizyczny może być bardziej intensywny i dłuższy, dzięki czemu osiąga się zamierzone efekty w krótszym czasie.
W zależności od rodzaju odżywki i zastosowanych w niej dodatków, oprócz działania pobudzającego, mogą one pozytywnie wpływać na samopoczucie, poprawiać krążenie krwi lub uzupełniać niedobory elektrolitów w organizmie.