Intensywnie trenujący sportowcy zużywają znacznie więcej energii niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Z tego powodu zapewnienie sobie odpowiednich zapasów energii wyłącznie z pożywienia może być utrudnione. Ponadto, w pożywieniu mogą znajdować się wyłącznie „puste” kalorie, które nie są wykorzystywane przez organizm w czasie treningu.
Optymalnym źródłem energii dla trenującego organizmu są odżywki węglowodanowe. Aby efekt ich spożycia utrzymywał się przez dłuższy czas, powinny się one składać z węglowodanów prostych i złożonych, o zróżnicowanym indeksie glikemicznym. Dzięki temu organizm otrzyma szybko odpowiednią dawkę energii, ale korzystny bilans energetyczny będzie utrzymywał się nawet przez wiele godzin po zażyciu.
Po treningu, ale także przez cały dzień, można uzupełniać zapasy energii za pomocą batonów energetycznych. Składają się one z łatwo przyswajalnych węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym, a także z dodatkowych składników potrzebnych organizmowi, takich jak witaminy i minerały.