Kiedy podczas treningu zaczyna brakować nam energii, kręci nam się w głowie, a kolejny ruch graniczy z cudem – oznacza to, że brakuje nam węglowodanów. Ich nagły spadek w wyniku wysiłku fizycznego, stresu, czy zdenerwowania doprowadza do takich właśnie objawów. Osoby cierpiące na nagły spadek glukozy mogą nawet cierpieć na omdlenia. Aby uniknąć takich sytuacji, warto posiadać w swojej torbie treningowej kilka batonów energetycznych.
W ofercie sklepów z odżywkami i suplementami diety znajdziemy wiele interesujących batonów o zróżnicowanym składzie i smaku. Przed ich zakupem warto rzucić okiem na skład, czy nie posiadają zbyt dużo cukru i szkodliwych konserwantów. Niektóre batony, oprócz węglowodanów, zawierają także białko, które dodaje siły i chroni przed katabolizmem mięśni.
Jeszcze szybszą formą uzupełnienia energii są żele energetyczne, dostępne zazwyczaj w smakach owocowych. Orzeźwiają i szybko przywracają nam chęć do dalszych treningów. W sklepach dostępne są smaki: porzeczka, truskawka, cytrusy, cola, jabłko, marakuja, wiśnia i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie.