Ostatnio furorę szczególnie wśród młodzieży robią napoje energetyczne. Tymczasem środowiska lekarskie, medyczne, zaczynają protestować przeciwko szerokiemu dostępowi do tego rodzaju używek. Mogą mieć one szczególne negatywny wpływ właśnie na organizmy młodych ludzi.
Proponowane są zmiany, zabraniające sprzedaży osobom małoletnim tego typu napojów. Są one bogate w kofeinę i inne silnie działające substancje pobudzające. Tak więc uzależniają, rozregulowują parce serca – oczywiście , gdy sięgamy po nie w nadmiarze. Jednak mogą mieć one działanie uzależniające, właśnie chociażby ze względu na obecność kofeiny. Dlatego ta sprzedaż małoletnim powinna być zakazana.
Tymczasem obecnie jest tak, że tego typu napoje są promowane przez sportowców – co może wywoływać błędne wrażenie, że są one dobre dla poprawy wydolności organizmu, że mają działanie prozdrowotne. To nie jest prawda, warto za to sięgać, jeśli nie jest sportowcem, po specjalne napoje dla sportowców – są one droższe i nie tak łatwo dostępne, ale mimo to warto.