Ostatnio coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodzieży, cieszą się różnego rodzaju napoje energetyczne. Są one reklamowane jako element zdrowego stylu życia, promowane przez znanych sportowców.
Niestety, to u młodych i nieświadomych zagrożeń ludzi wzbudza przekonanie, że picie tych napojów jest nie tylko nieszkodliwe, lecz wręcz na walory prozdrowotne. Tymczasem tak nie jest, są sto silnie działające używki, o działaniu uzależniającym, owszem pobudzające – co oznacza, że ich nadużywanie lub nawet regularne spożywanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, rozregulować rytm serca itd. Dlatego lekarze oraz farmaceuci apelują o to, by ograniczyć sprzedaż tego typu napojów i zakazać ich reklamy, szczególnie z takim przekazem zaciemniającym obraz rzeczywistości.
Trzeba informować także o zagrożeniach, jakie płyną z tych łatwo dostępnych specyfików, które zawierają o wiele więcej substancji pobudzających niż np. kawa, poza tym bogate są dodatkowo w cukry, w wiele chemicznych ulepszaczy, słodziki, barwniki i konserwanty.